Bývanie v romantickom štýle

Ten, komu nie je blízky moderný strohý minimalizmus, by sa mohol nájsť v romantickom štýle. Okrem toho, že oživuje spomienky tým, že pripomína časy minulé, dodáva domácnosti šmrnc a útulnosť.

Romantizmus je umelecký smer, ktorý vznikol na prelome 18. a 19. storočia vo Francúzsku. Charakterizuje ho predovšetkým vyzdvihovanie ľudského citu a cítenia k prírode. Ak dnes hovoríme o romantickom štýle, vybavujú sa nám pocity spájajúce sa s nábytkom či riadom po starej mame. Romantický interiér teda môže mať mnoho podôb, pretože v každom z nás vyvoláva subjektívne pocity. Niekto si vybaví štýl provensálsky alebo historický, niekto zas zámocký alebo vintage.

Typickým znakom romantického štýlu je kvetovaná štruktúra, ktorá sa hodí nielen na množstvo interiérových doplnkov, ale aj na tapety, dlažbu či obklad. Práve pri keramike sa ponúka obrovské množstvo variácií, kde sa dá kvetový motív zladiť s jednofarebným dlaždicovým základom. Nebojte sa však ani kombinácie farieb. Príťažlivý výsledok je možné dosiahnuť správnym spojením svetlejšej a tmavšej farby rovnakého odtieňa.

Blog - Bývanie v romantickom štýle - ABK Do Up

Ďalším často používaným materiálom evokujúcim retro štýl je drevo, z ktorého nemusí byť len nábytok, ale aj podlaha. Povrchové úpravy dreva dnes vedia umocniť romantický štýl tým, že zvýraznia štruktúru materiálu alebo naopak evokujú dojem opotrebovanosti. Patina dodáva nábytku historický ráz a pre domácich kutilov nie je ani veľmi náročná na výrobu.

Bielym nábytkom s rustikálnym nádychom určite nič nepokazíte, navyše sa dá veľmi dobre kombinovať. Sedačka, stoličky, stôl aj kreslá by mali mať oblé tvary a poťahy z prírodného materiálu s drobnou štruktúrou. Nezabudnite ani na množstvo vintage vankúšov a prikrývku.

Pokiaľ chcete romantiku dostať aj do kúpeľne, treba staviť na zaoblené tvary. Najzaujímavejšie sú vane stojace na nohách alebo umiestnené do dreveného rámu. Čerešničkou na torte je výber vodovodnej batérie s kohútikmi, ktorých ponuka je na dnešnom trhu skutočne široká.

To, čo romantiku vnesie do každého príbytku, sú doplnky. Dôležité je svetlo. Nie každého dokáže nadchnúť kryštálový luster, no aspoň lampičky z brúseného skla sú dobrou voľbou. Atribútom romantiky sú aj lampy z mliečneho skla zdobené kvetinovým alebo čipkovaným vzorom. Čerešničkou romantického osvetlenia sú sviečky a to najmä v prítmí, kedy dodávajú miestnosti tú pravú romantickú atmosféru.

Blog - Bývanie v romantickom štýle - Nord Ceram Loft

K dotvoreniu dokonalého celku pomôže aj správny výber farieb. Nemali by byť výrazné a sýte, naopak vhodnou voľbou sú farby pastelové. Kraľuje rozhodne biela, no ako doplnková farba nie je zlá ani ružová, fialová, červená či modrá. Kvetinové vzory, ktoré k romantike nesporne patria, pridajú priestoru nežnosť. Nemenej dôležitou vecou je aj výber farby stien. Dobrou voľbou sú biela, smotanová, staroružová aj sivá, no šmrnc tomu vie dodať aj správne umiestnená tapeta s kvetinovým vzorom. Svoju kreativitu pri uplatňovaní farieb môžete využiť pri výbere závesov, bytových doplnkov, textílií, ale napríklad aj živými kvetmi. Obzvlášť v jarnom období voňavé narcisy či tulipány premenia celý byt. Okrem nich viete romantický akcent umocniť doplnkami ako je keramika, anglický porcelán, svietniky či sošky.

Správna kombinácia farieb, materiálov a doplnkov dokáže v byte alebo dome vytvoriť útulnú atmosféru. Práve to je dôvodom, prečo je romantický štýl bývania čoraz populárnejší.

Sledujte nás! Každý týždeň vám prinášame nové zaujímavosti.

FacebookInstagram