Na čo prihliadať pri výbere sanity?

Umývadlo a vaňa sú nosnými prvkami každej kúpeľne. Ak chcete vybrať správne umývadlo, odpovedzte si na nasledujúce otázky. Týkajú sa jeho umiestnenia, praktického využitia a dizajnu. Pri výbere vane zas zvážte materiál, z ktorého je vyrobená a priestor, do ktorého vaňu osádzate.

UMÝVADLÁ

So skrinkou či bez skrinky, zapustené alebo na doske? Montované či rohové? Zúžte si nekonečné možnosti pri výbere umývadiel vďaka týmto trom otázkam:

1. Kto bude umývadlo využívať?

Pri umývadle, ktoré bude súčasťou hosťovskej kúpeľne môžete uvažovať o štýlovejšom riešení na úkor praktickosti. Alebo vyberáte umývadlo, ktoré bude využívať každodenne celá rodina? Ak áno, prihliadajte pri výbere na jednoduchú údržbu, dostatočnú veľkosť a praktickosť.

Deti vám budú okolo umývadla prskať vodu, okolie musí byť dostatočné priestranné na to, aby ste sa pri rannom umývaní zubov s manželom či deťmi nezrážali. Pri rodine odporúčame z praktického i ekonomického hľadiska Laufen Pro S (70 cm) alebo komfortné dvojumývadlo Laufen Pro S (120 cm). Obidve obsahujú aj praktickú skrinku.

2. Potrebujete viac úložného priestoru?

Ak bojujete v kúpeľni s nedostatkom úložného priestoru, vyberte si umývadlo so skrinkou. Vložíte do nej uteráky, kozmetiku alebo čistiace prostriedky. Zároveň schová nepekné prívodné rúry pred očami návštevníkom. Séria Connect Air od značky Ideal Standard vyhovuje praktickým zákazníkom. K dispozícii sú rôzne dekory vrchných skriniek v závislosti od dizajnu vašej kúpeľne. Sivé umývadlo v sérii Tonic II v dĺžke 100 cm disponuje decentným chrómovým madlom. Obe umývadlá majú veľa úložného priestoru a ich montáž sa realizuje priamo na kúpeľňovú stenu.

3. Prihliadate viac na dizajn alebo praktickosť?

Čomukoľvek dáte prednosť, funkčnosť musí byť zachovaná. Dizajnéri sa hrajú s farbami, materiálom, prevedením a každým malým detailom. Ladia k tomu batérie a príslušenstvo. Každodenná využiteľnosť sa tu však dostáva na druhý level.

Ak túžite po dizajnovom umývadle, pozrite si novinku od Patricia Urquiola. V kolekcii SONAR od značky LAUFEN pracovala s materiálom SaphirKeramik. Práve tento materiál otvára dizajnérom neobmedzené možnosti. Primiešaním minerálu korund získava materiál nezvyčajnú tvrdosť a umožní tak tvarovať aj veľmi tenké steny umývadla. Rovnaký materiál bol použitý aj v sérii VAL.

VANE

Materiály, s ktorým sa stretnete pri výbere vane sú akrylát a oceľ (smalt). Oba majú svoje výhody i nevýhody. Akrylátové vane sú vyrábané z akrylátového plastu v hrúbke až do 8 mm. V závere sú spevňované skleneným vláknom. Smaltované vane sa vyrábajú z plátu ocele, ktorý sa formuje do požadovaného tvaru. Následne je oceľ potiahnutá smaltovanou úpravu. V záverečnom kroku prebieha vypaľovanie, vďaka ktorému vzniká silná chemická väzba medzi oceľou a smaltom.

Akrylátová vaňa

+ spevnená zospodu
+ lacnejšia
+ väčší výber tvarov
+ ľahšia
+ jednoduchá oprava poškodených častí
+ teplejšia na dotyk
– voda v nej rýchlejšie chladne
– náchylnejšia na poškrabanie
– farebne nestála
– nemožno ju recyklovať

Smaltová vaňa

+ takmer nemožné poškodiť/poškrabať
+ drahšia
+ odolaná voči UV žiareniu a chemikáliám
+ stálofarebná, dlhotrvácna
+ dlhšie udrží teplú vodu
– chladnejšia na dotyk
– menší výber
– recyklovateľná

Akúkoľvek možnosť zvolíte, je nevyhnutné prihliadať na kvalitu spracovania. Tú vo vysokej miere zaručujú výrobcovia Laufen a Ideal Standard. Pri výbere vane prihliadajte aj na veľkosť miestnosti, do ktorej chcete osadiť vaňu. V priestrannej kúpeľni rodinného domu či apartmánového domu vynikne voľne stojaca vaňa. Takou je vaňa v sérii VAL od výrobcu Laufen. Ak hľadáte dizajnové riešenie, odporúčame vaňu s reliéfom zo série SONAR z rovnakej značky.

Vane Laufen Val

Vane Laufen Sonar

Dizajnové vane v sérii INO sa vyznačujú čistou predĺženou líniou. V kombinácii so štýlovou batériou vytvoria v priestrannej kúpeľni dokonalú oázu pokoja a oddychu. Vaňu zo série INO od Laufen je možné doplniť aj nožičkami.

Vane Laufen INO

V menších kúpeľniach, v ktorých špekulujete s každým centimetrom, zvoľte tradičný oválny vzhľad. Praktickosť musí vyhrať. Séria Simplicity od Ideal Standard ponúka tento typ akrylátovej vane vo menších i väčších rozmeroch.

Ak si vyberáte vaňu alebo umývadlo, majte na pamäti, že bude bude súčasťou vašej kúpeľne dlhodobo. Dôsledne si teda premyslite, aký typ vám bude vyhovovať a čo od tejto sanity sľubujete. Ak potrebujete poradiť, predajcovia Keramiky Soukup SR sú vám k dispozícii v Žiline, Bratislave a Liptovskom Mikuláši.

Kontaktujte nás

Sledujte nás! Každý týždeň vám prinášame nové zaujímavosti.

FacebookInstagram