Novinky a trendy z výstavy CERSAIE 2017

Aké obklady a dlažby budú „in“ v budúcom roku?

Aj tento rok sa na najväčšej výstave Cersaie v talianskej Bologni určovali dizajnové trendy vo svete obkladov a dlažieb na rok 2018, pri čom sme nechýbali ani my.

Inšpirácia v prírode

Takmer všetci výrobcovia majú vo svojom portfóliu hlavné produktové línie inšpirované prírodnými materiálmi.

Medzi najobľúbenejšie patria betón, mramor, drevo, cotto-hlina, maiolica, corten-hrdzavý plech, či imitácia terazza. Trendom stále ostávajú tlmené zemité farby s jemnými minimalistickými dekoráciami. Čoraz populárnejšie sú rôzne dekorácie s 3D geometrickými vzormi, alebo samotné obklady a dlažby v týchto tvaroch. Do popredia sa dostáva aj „tapetový“ dizajn pri veľkých formátoch.

Poriadne veľký formát

Medzi najhorúcejšie trendy výrobcov sa radí aj posun k veľkým formátom obkladov a dlažieb až do rozmeru 150 x 300 cm. Veľké formáty majú menšiu hrúbku kvôli manipulácii s čím súvisí viacero výhod. Vďaka nim totiž vznikajú vizuálne čisté priestory s minimálnymi škárami a jednoliaty povrch s krásnym efektom. Veľkou výhodou je tiež výrazne ľahšia údržba týchto povrchov.

S produkciou veľkých formátov súvisia aj široké možnosti ich využitia – od podláh, cez kúpeľne, fasády domov až po dominantnú stenu v interiéroch. Na doladenie sa používajú 3D dekory, ktoré na podobne veľkých plochách krásne vyniknú a celý priestor dotvoria.

Výborne sa teda hodia do moderných mestských bytov, nielen v industriálnom dizajne. Vzhľadom na hrúbku 6 mm sú materiály vhodné aj na výrobu celých kuchynských liniek, pracovných dosiek, ostrovčekov a podobne. Hrany sa dajú ľahko zrezať, čím sa docieli krásne čistý vzhľad s dôrazom na detail, pričom sa jedná o odolný nenasiakavý materiál s ľahkou údržbou.

Nové spojenia

Cieľom súčasných trendov je prepojenie interiéru s exteriérom. Vybrané materiály sa preto vyrábajú v rôznych hrúbkach a protišmykových úpravách aj na vonkajšie použitie. Veľkým hitom ostávajú gressové dlažby s hrúbkou 2 cm, ktoré sa dajú klásť na terče s nastaviteľnou hlavicou, čím sa zabezpečí vyrovannie terénu až do výšky 270 mm, pokládka je tiež možná do štrkového lôžka, piesku, alebo na trávu.

Pripomínajú klasické „šlapáky“ z prírodného kameňa, ale ich veľkou výhodou je nenasiakavosť a vysoká odolnosť, keďže sa jedná o gressový materiál.

Sledujte nás! Každý týždeň vám prinášame nové zaujímavosti.

FacebookInstagram