Sprcha alebo vaňa? Zvážte si všetky pre a proti

Máte pred sebou rekonštrukciu kúpeľne a stále sa neviete rozhodnúť, či dať prednosť vani alebo sprchovaciemu kútu?

Moderný životný štýl prináša so sebou mnohé zmeny. Ľudia vymieňajú vane plné horúcej vody za rýchle osviežujúce sprchy. Sprchový kút šetrí priestor, čas a za predpokladu, že sa nesprchujeme hodinu, tak aj vodu. Tradičná vaňa nám zas vie poskytnúť príjemnú relaxáciu v podobe kúpeľa, vieme v nej niečo preprať, poumývať, či okúpať deti alebo domáceho miláčika.

Blog - sprcha alebo vaňa - obrázok 1

Spotreba vody

Klasická veľká vaňa má približný objem 190 litrov. Keď budeme počítať s tým, že objem človeka je okolo 80 litrov, do vane nám stačí napustiť 110 litrov vody. Z toho odpočítame ešte okolo 10 litrov, pretože vaňu nikdy nenapúšťame až po vrchný okraj. Dostávame sa teda k spotrebe vody 100 litrov na jedno kúpanie.

Čo sa týka sprchy, pre porovnanie si zvolíme klasickú starú sprchovú hlavicu s maximálnym prietokom 20 litrov za minútu. Už pri päťminútovom nonstop sprchovaní sa dostaneme na rovnakú spotrebu ako pri plnej vani vody. Je preto potrebné strážiť si pri sprchovaní čas. Stačí, keď si nastavíme trochu slabší prúd, v našom prípade pre ilustráciu s prietokom 14 litrov za minútu. Telo si navlhčíme, sprchu vypneme, namydlíme sa, opäť sprchu zapneme a rýchlo sa opláchneme. Ak máme vodu pustenú tri minúty, čo je reálny čas na optimálne osprchovanie sa, dostávame spotrebu 42 litrov na jedno osprchovanie, čo je menej ako polovica napustenej vane.

Pohodlie a relax

V pohodlnom prístupe jednoznačne víťazia sprchovacie kúty. Vybaviť sa dajú nízkymi vaničkami, niektoré sa dajú zabudovať priamo do podlahy. Pri klasickej vani je potrebné prekonať výškový rozdiel, čo môže byť najmä pre starších ľudí problémom. Relaxačný kúpeľ je však nespornou výhodou každej vane. Dnes sú už v ponuke rôzne hydromasážne systémy a bočné trysky, ktoré zážitok z príjemného kúpania ešte umocňujú.

Blog - sprcha alebo vaňa - obrázok 2

Dostatočný priestor

Výber sprchy či vane často volíme podľa priestorových možností. Pre malé kúpeľne je ideálnym riešením sprchovací kút, ktorého štandardná veľkosť je 90 x 90 cm. Naopak pohodlná vaňa si vyžaduje priestoru oveľa viac. Najčastejšie používanými v domácnostiach sú vane obdĺžnikového tvaru veľkosti 160 x 70 cm. Pri zariaďovaní kúpeľne treba zvážiť, čo do kúpeľne ešte chceme umiestniť. Či bude v kúpeľni možný bezproblémový pobyt aj po tom, ako do nej umiestnime umývadlo, či pračku.

Pre tých nerozhodných, ktorí majú zároveň chuť skúšať nové veci, je tu nový trend a to kombinácia vane a sprchy v jednom. Vaňovo sprchový komplet šetrí miesto a uľahčuje dilemu pri zariaďovaní kúpeľne. Nevýhodou tohto variantu je však ťažšia dostupnosť na našom trhu a vyššie finančné náklady na jeho kúpu.

Sledujte nás! Každý týždeň vám prinášame nové zaujímavosti.

FacebookInstagram