Ohýbané stoličky, ktoré hýbu svetom

Štyri v jednom. Funkčnosť, originalita, dizajn a nadčasovosť. Stoličky a stoly TON z ručne ohýbaného dreva obľubujú dizajnéri aj zákazníci, ktorých zaujíma okrem výsledného produktu aj výrobný proces. Ako prebieha výroba a akí dizajnéri sa touto značkou spájajú?

Pozrieť viac

Kde sa vzali?

Legendárne stoličky a stoly z ručne ohýbaného dreva uzreli svetlo sveta v roku 1861. Za značkou Ton stojí Michael Thonet, ktorý v v Bystřici pod Hostýnem otvoril prvú fabriku na ich výrobu. A stojí tam dodnes. V našej predajni sú doplnkovým sortimentom. Názov TON je skrátená verzia zakladateľovho mena, no zároveň skratka Továreň na Ohýbaný Nábytok.

Okrem prirodzených vlastností materiálov ovplyvňujú vzhľad produktu tiež technologické postupy. Ich špecifiká a vysoký podiel ručnej práce sú faktormi, ktoré určujú originalitu výrobkov TON.

Pozrieť viac

Ako vzniká stolička TON?

1. Sušenie dreva a výroba guľatiny

Drevené hranoly, ktoré prijímajú do skladu triedia podľa farby a až 5 mesiacov udržujú v presnom percente vlhkosti. V lete drevo kropia, v chladných dňoch sušia v špeciálnych komorách. Hranoly opracúvajú do guľatiny.

Ako vzniká stolička TON - 01 - Sušenie dreva a výroba guľatiny

Zdroj: ton.eu

2. Naparovanie v peci

Vo fabrike spracovanú bukovú guľatinu vkladajú do sýtej pary s teplotou cca 100 °C. Ako dlho ju v pare ponechajú závisí od priemeru hranolu. Jeden centimeter = jedna hodina.

Ako vzniká stolička TON - 02 - Naparovanie v peci

Zdroj: ton.eu

3. Proces ohýbania

Majstri guľatinu vkladajú do tvárnice a ukotvia ju špeciálnym pásom. To im umožní drevo tvarovať pri zachovaní pevnosti materiálu.

Ako vzniká stolička TON - 03 - Proces ohýbania

Zdroj: ton.eu

4. Morenie, spájanie, lakovanie, čalúnenie

Jednotlivé časti stoličiek výrobca morí do rôznych farieb. Najobľúbenejšie sú však bezfarebné, prírodné odtiene. Spájanie stoličky taktiež prebieha ručne. Šikovní zamestnanci aj predfinálnu časť výroby – olejovanie a lakovanie realizujú ručne. Ak si typ stoličky vyžaduje aj čalúnenie, prebieha v tejto fáze.

Ako vzniká stolička TON - 04 - Morenie, spájanie, lakovanie, čalúnenie

Zdroj: ton.eu

5. Morenie, spájanie, lakovanie, čalúnenie

V najvyšších záťažových skúškach stoličky TON pokojne obstoja opakovane. Dve základné kritériá, ktoré testujú vo výrobe sú pevnosť a životnosť.

Ako vzniká stolička TON - 05 - Testovanie

Zdroj: ton.eu

Dizajnéri milujú TON

Na tvorbe nábytku značky TON sa podieľajú známe mená zo sveta dizajnu. Rakúšan Thomas Feichtner, Lucia Kodlová, Kai Stania a mnoho ďalších.

Ikonickým sa stal model 14, ktorý je súčasťou loga značky TON. Najúspešnejší a najpredávanejší model stoličky je Merano. Významný počin dizajnérov ocenený cenou Red Dot je aj séria Split. Ide o rázštep masívneho dreva, ktorý je ohnutý do protichodných smerov.

Model 14
Model Merano

Ohýbané stoličky, ktoré hýbu svetom

Ak hľadáte stoličku, kreslo alebo stôl, ktoré budú dokonale dotvárať váš domov aj o 111 rokov, vyberte si TON. Dizajnové výrobky TON sú známe v celej Európe. Dostali sa aj za oceán – do Severnej a Južnej Ameriky, Afriky a Ázie. Nájdete ich v chorvátskom hoteli Grand Park Hotel – Rovinj i v decentnej kaviarni na severe Francúzska Hardware Société – Paris.

Viac o značke TON

Patríte medzi náročnejších zákazníkov, ktorých okrem funkčnosti zaujíma aj dizajn? Z ponuky stoličiek a stolov si môžete vybrať na žilinskej a bratislavskej predajni Keramika Soukup, kde sa vám bude venovať špecializovaný predajca. Do predajne v Liptovskom Mikuláši vám v prípade záujmu produkty TON objednáme. V ponuke sú stoličky, jedálenské i konferenčné stolíky rôznych svetových dizajnérov.

Kontaktujte nás

Sledujte nás! Každý týždeň vám prinášame nové zaujímavosti.

FacebookInstagram